Temat 6: “Pierwotniaki, riketsje i nicienie-sprzymierzeńcy leśnika”.

Choroby powodowane przez pierwotniaki (tzw. protozoonozy) mają zwykle tylko lokalny zasięg. Zazwyczaj porażane są najmłodsze stadia larwalne owadów. Zakażenie następuje przeważnie przez otwór gębowy, dokąd pierwotniaki prze dostają się wraz z pokarmem. Choroba może być także rozprzestrzeniana przez owady pasożytnicze nakłuwające na przemian chore i zdrowe owady w celu złożenia w nich jaj.

Riketsje są to organizmy pośrednie między wirusami a bakteriami, mające wiele cech wspólnych obu grupom. Powodowane przez nie choroby, zwane riketsjozami, obserwowano m.in. u pędraków chrabąszczy. Porażone pędraki wykazują skłonność do wychodzenia na powierzchnię ziemi, gdzie giną.

Nicienie charakteryzują się robakowato wydłużonym, walcowatym kształtem ciała, które ma białe zabarwienie i z obu końców przeważnie jest zaostrzone. Wymiary ich wynoszą od ułamków milimetra do kilkudziesięciu centymetrów

Choroby powodowane przez nicienie zwane są nematozami. Znane są wypadki licznego wystąpienia nicieni pasożytujących na kornikach i w pędrakach chrabąszcza.