Temat 30. “Kryteria klasyfikacji obszarów leśnych do kategorii zagrożenia pożarowego lasu”.

https://youtu.be/bnqHlvX35ws

1.2. Kryteria klasyfikacji obszarów leśnych do kategorii zagrożenia pożarowego lasu
1.2.1. Kategoria zagrożenia pożarowego lasu (KZPL) ustalana jest zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. z 2006 r. Nr 58, poz. 405 z późn. zm.).
1.2.2. Kategoria zagrożenia pożarowego lasu obejmuje lasy o podobnym poziomie podatności na pożar, ustalonym na podstawie częstotliwości występowania pożarów, warunków drzewostanowych i klimatycznych oraz czynników antropogenicznych.
1.2.3. Kategorię zagrożenia pożarowego lasu określa się dla obszaru każdego nadleśnictwa w planach urządzenia lasu. KZPL dla regionalnych dyrekcji LP określa Instytut Badawczy Leśnictwa raz na 5 lat. Możliwe jest ustalenie KZPL dla powiatów, podregionów i województw.
1.2.4. Kategorię zagrożenia pożarowego lasu określa się na podstawie sumy punktów wynikających z obliczeń dla czterech następujących parametrów:
a) średniej rocznej liczby pożarów lasu w okresie ostatnich 10 lat przypadających na 10 km2 (1000 ha) powierzchni leśnej (Pp);
b) sumy udziałów procentowych powierzchni drzewostanów rosnących na siedliskach: boru suchego, boru świeżego, boru mieszanego świeżego, boru wilgotnego, boru mieszanego wilgotnego i lasu łęgowego (Pd);
c) średniej wilgotności względnej powietrza (pomiar z wysokości 0,5 m)
i procentowego udziału dni z wilgotnością ściółki mniejszą od 15% o godzinie 900 (Pk);
d) średniej liczby mieszkańców przypadających na 0,01 km2 (1 ha) powierzchni leśnej (Pa).

1.2.9. Liczby punktów wyliczone w sposób określony w pkt 1.2.5., 1.2.6., 1.2.7. i 1.2.8. zaokrągla się do wartości całkowitej, a następnie sumuje.

Jeżeli otrzymana wartość wynosi:
a) ≥ 25 punktów – las zalicza się do I kategorii zagrożenia pożarowego,
b) 16–24 punktów – las zalicza się do II kategorii zagrożenia pożarowego,
c) ≤15 punktów – las zalicza się do III kategorii zagrożenia pożarowego.
1.2.10. Do szczegółowego określenia zagrożenia pożarowego lasu służy metoda ustalania klas palności drzewostanów, która powinna być wykorzystywana w planowaniu i prowadzeniu działań z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu. Należy ją wykorzystywać przy opracowywaniu „Kierunkowych wytycznych z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu w trakcie sporządzania planu urządzenia lasu” oraz „Sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru lasu”. Metodę ustalania klas palności
drzewostanów określa załącznik 1.

Źródło: http://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/copy_of_gospodarka-lesna/ochrona_lasu/instrukcja_p-poz.pdf/view