Temat 31. “Zasady określania stopnia zagrożenia pożarowego lasu”.

Zasady określania stopnia zagrożenia pożarowego lasu – metoda IBL
1.3.1. Stopień oraz prognozowany stopień zagrożenia pożarowego lasu ustala się dla strefy prognostycznej zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego
lasów (Dz. U. z 2006 r. Nr 58, poz. 405 z późn. zm.).
1.3.2. Strefa prognostyczna jest to obszar nadleśnictwa albo kilku nadleśnictw, o zbliżonym zagrożeniu pożarowym lasu, wyznaczany na podstawie następujących kryteriów:
a) kategorii zagrożenia pożarowego lasu;
b) występowania dużych zwartych obszarów leśnych;
c) warunków przyrodniczoleśnych;
d) jednorodności pod względem klimatycznym;
e) składu gatunkowego drzewostanów oraz rozmieszczenia i udziału poszczególnych gatunków;
f) występowania na terenach leśnych siedlisk szczególnie zagrożonych pożarem (bór suchy, bór świeży, bór wilgotny, bór mieszany świeży, bór mieszany wilgotny i las łęgowy);
g) liczby i powierzchni pożarów lasów powstałych w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających wyznaczenie stref;
h) zapewnienia łączności radiotelefonicznej w obrębie strefy;
i) występowania dużych aglomeracji miejskich, rejonów przemysłowych lub obszarów o dużym nasileniu ruchu turystycznego.


1.3.3. Podział obszarów leśnych Polski na strefy prognostyczne dokonywany jest przez Instytut Badawczy Leśnictwa i zatwierdzany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.


1.3.4. Określanie stopnia zagrożenia pożarowego lasu wykonywane jest przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w strefach prognostycznych z wykorzystaniem własnej, zautomatyzowanej sieci meteorologicznych punktów pomiarowych (MPP).
1.3.5. Sieć ta obejmuje prognostyczne i pomocnicze punkty pomiarowe, usytuowane na terenach leśnych, zgodnie z warunkami określonymi w załączniku 2.
1.3.6. W celu zapewnienia właściwego funkcjonowania sieci MPP oraz sprawnego przekazywania danych stworzony został system informatyczny do zbierania, weryfikowania, prezentowania i archiwizowania danych pomiarowych.
1.3.7. Instytut Badawczy Leśnictwa nadzoruje prawidłowe funkcjonowanie sieci MPP, opracowuje codzienne mapy zagrożenia pożarowego lasu w Polsce i odpowiednie komunikaty.
1.3.8. Stopień zagrożenia pożarowego lasów, zwany dalej „SZPL”, oznacza się na podstawie pomiarów:
a) wilgotności ściółki w drzewostanie sosnowym III klasy wieku, rosnącym na siedlisku boru świeżego lub boru mieszanego świeżego;
b) temperatury powietrza mierzonej na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej przy ścianie drzewostanu;
c) wilgotności względnej powietrza mierzonej na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej przy ścianie drzewostanu;
d) sumy opadu atmosferycznego z ostatnich 24 godzin.
1.3.9. Pomiaru parametrów wymienionych w pkt 1.3.8. dokonuje się w prognostycznych i pomocniczych punktach pomiarowych, codziennie o godz. 9:00 oraz o godz. 13:00, od dnia 1 marca, jednak nie wcześniej niż po ustąpieniu pokrywy śnieżnej, do dnia 30 września lub dłużej, zgodnie z ustaleniem dyrektora RDLP.
1.3.10. Punkt prognostyczny jest to miejsce wyznaczone w każdej strefie prognostycznej, w którym dokonuje się pomiaru wszystkich parametrów wymienionych w pkt 1.3.8.
1.3.11. Pomocniczy punkt pomiarowy jest to miejsce wyznaczone w strefie prognostycznej, w którym dokonuje się pomiaru parametrów wymienionych w pkt 1.3.8. ppkt b, c oraz d, a w miarę możliwości również pomiaru parametru wymienionego w pkt 1.3.8. ppkt a.
1.3.12. Jeden punkt pomiarowy, w którym jest dokonywany pomiar parametru wymienionego w pkt 1.3.8. ppkt a, powinien przypadać na:
a) 100 000 ha lasów zaliczonych do I KZPL,
b) 150 000 ha lasów zaliczonych do II KZPL,
c) 250 000 ha lasów zaliczonych do III KZPL.
1.3.13. Jeden punkt pomiarowy, w którym jest dokonywany pomiar parametrów wymienionych w pkt 1.3.8. ppkt b, c oraz d, powinien przypadać na:
a) 50 000 ha lasów zaliczonych do I KZPL,
b) 75 000 ha lasów zaliczonych do II KZPL,
c) 125 000 ha lasów zaliczonych do III KZPL.
1.3.14. W dniu, w którym na godzinę 13:00 w danej strefie prognostycznej oznaczono zerowy prognozowany stopień zagrożenia pożarowego lasów, nie dokonuje się pomiaru parametru wymienionego w pkt 1.3.8. ppkt a o godzinie 13:00.
1.3.15. Prognozowany stopień zagrożenia pożarowego lasów, zwany dalej „prognozowanym SZPL”, oznacza się na podstawie pomiarów, o których mowa w pkt 1.3.8. ppkt b, c oraz d, prognozowanej wartości parametru, o którym mowa w pkt 1.3.8. ppkt a, obliczonej na podstawie wzorów wymienionych w pkt 1.3.16., które uwzględniają prognozowane
wartości prędkości wiatru i zachmurzenia, oraz prognozowanych parametrów, o których mowa w pkt 1.3.8. ppkt b, c oraz d. Prognozowane wartości prędkości wiatru, zachmurzenia oraz parametrów, o których mowa w pkt 1.3.8. ppkt b, c oraz d, uzyskuje się z serwisów meteorologicznych udostępniających wskazane dane.

1.3.20. SZPL dla strefy prognostycznej jest SZPL oznaczonym w punkcie prognostycznym albo, w przypadku, gdy w strefie prognostycznej jest więcej niż jeden punkt pomiarowy, średnią arytmetyczną SZPL oznaczonego w punkcie prognostycznym oraz SZPL oznaczonych w pomocniczych punktach pomiarowych.
1.3.21. Prognozowany SZPL dla strefy prognostycznej jest prognozowanym SZPL oznaczonym w punkcie prognostycznym albo, w przypadku, gdy w strefie prognostycznej jest więcej niż jeden punkt pomiarowy, średnią arytmetyczną prognozowanego SZPL oznaczonego w punkcie prognostycznym oraz prognozowanych SZPL oznaczonych
w pomocniczych punktach pomiarowych.
1.3.22. W sytuacji awarii systemu informatycznego aktualny SZPL określa RDLP

Źródło: http://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/copy_of_gospodarka-lesna/ochrona_lasu/instrukcja_p-poz.pdf/view