44. Temat: “Ustalanie masy i wartości wyrządzonej szkody.”

1.  Masa drewna skradzionego “z pnia” ustalana jest w oparciu o tablice służące do określania pierśnicy i miąższości drzewa na podstawie średnicy pniaka wg A. Bruchwalda. Masa drewna skradzionego z zapasu określana jest w oparciu o tablice miąższości lub dokumenty przychodu drewna. Masę drewna skradzionego podaje się w metrach sześciennych (m3).

2.  Jeżeli drzewo zostało przez sprawcę ścięte, a drewno nie zostało przez niego zabrane, ustalenie masy odbywa się na podstawie bezpośrednich pomiarów odnalezionego drewna z zastosowaniem obowiązującej klasyfikacji jakościowo-wymiarowej.

3.  Jeżeli drewno zostało przez sprawcę pocięte w sposób odbiegający od obowiązujących zasad, należy dokonać dwukrotnego oszacowania masy zagarniętego drewna. Pierwszy pomiar dokonuje się, przyjmując założenie, że drewno nie zostało jeszcze przez sprawcę pocięte. Drugi pomiar dokonuje się według sortymentów uzyskanych przez sprawcę. Pierwszy pomiar służy do ustalenia faktycznych strat nadleśnictwa oraz określenia wysokości tzw. nawiązki, drugi do wyliczenia wartości drewna zabezpieczonego. W przypadku odebrania takiego drewna jego wartość należy zaliczyć na rzecz odszkodowania przysługującego nadleśnictwu.

4.  Korzystając z tablic, służących do określania pierśnicy i miąższości drzewa na podstawie średnicy pniaka, należy w szczególności ustalić na gruncie: gatunek drzewa, średnicę pniaka (grubość jego podstawy) bez kory (jako średnią z dwóch pomiarów: najkrótszego i najdłuższego – z pominięciem nabiegów korzeniowych) oraz zlokalizować drzewo stojące, którego pierśnica zbliżona jest do wyliczonej z tablic, w celu: ustalenia wysokości, odczytania miąższości, a także dokonania sortymentacji i klasyfikacji przedmiotowego drewna.

5.  Wysokość nielegalnie pozyskanego drzewa można również ustalić na podstawie śladów pozostawionych na gruncie przez ścięte i obalone drzewo.

6.  Wartość skradzionego drewna oraz choinek określa się na podstawie cennika obowiązującego w nadleśnictwie w czasie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

7.  W każdym przypadku ustalania wartości wyrządzonej szkody, wynikającej z kradzieży drewna, a które poprzedzone było czynnością wyrębu drzewa, należy stosować cennik dla takich sortymentów, jakie co najmniej można byłoby uzyskać z danego drzewa, przy zastosowaniu obowiązujących zasad sortymentacji.

8.  Wartość skłusowanej zwierzyny określa się w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra właściwego do spraw środowiska w sprawie wysokości ekwiwalentu za zwierzynę bezprawnie pozyskaną.

9.  Wartość szkody lub skradzionego pozostałego mienia jednostek PGL LP ustala się według cen obowiązujących w okresie jej wyrządzenia albo dokonania kradzieży. W niektórych przypadkach wartość szkody, np. w uprawie, należy wyliczyć według wartości odtworzeniowej, czyli kosztów, jakie należałoby ponieść na przywrócenie do stanu poprzedniego.